موزاییک کاری و کاشیکاری، از هنرهای باستانی و ظریف بوده اند. این هنر در تمامی فرهنگ ها و ملل ها، منطبق با سبک هنری آن دوره، در تمامی مناطق ریشه دارد. ویژگی های جالب بصری در مورد طرح های موزاییک کاری، به ایده های جالبی ختم شده اند که می توان از آن ها به ایجاد عمق و یا شکل و فضاسازی اشاره کرد.
کفپوش موزاییکی می تواند از مواد مختلفی ساخته شود. سرامیک و کاشی جزو پرطرفدار ترین مواد در موزاییک کاری هستند، علت آن هم تنوع بالای آنها به علت امکان چاپ هر نوع رنگ و یا الگویی بر روی آن ها است. یکی دیگر از مواد پرکاربرد در موزاییک کاری، سنگ طبیعی است. این ماده به فضای شما سبکی قدیمی و باستانی تر می دهد. مورد پر طرفدار و جدید نیز قطعات شیشه ای است که ظاهری شیک، زیبا و متفاوت به کف شما می دهند. حتی می توان با پوشش های چوبی و الگوهای کاشی کاری، کف را با آن ها موزاییک کاری کرد. مسلما طراحان خوش ذوق از ترکیب مواد غافل نبوده و نمونه های موزاییک کاری ترکیبی جالبی رانیز ابداع و طراحی کرده اند.

 

در ادامه به پر طرفدار ترین طرح ها و الگو های موازییک کاری می پردازیم.

 

 

 

الگوی کف موزاییکی اندلس، قرن ۱۹

 

2

 

 

 

هنر کاشی و موزاییک کاری بر تاریخ، فرهنگ، و جغرافیای هر ناحیه ای تاثیر گذاشته و تاثیر گرفته است. این هنر زیبا در عین حال بسیار مقاوم است و می توان با نگاهی از آن، به گذشته معماری و هنری هر فرهنگی دیدی نسبتا جالب پیدا کرد. در این عکس موزاییک کاری
حیاط مرکزی موزه در مارراکچه، در اسپانیا را شماهده می کنید.این بنا با موزاییک کاری منحصر به فرد خود، نشانه ترکیب و اتحاد گرایش های هنری اسپانیا و اروپای غربی با سبک هنری مسلمانان آن دوره، بوده است. پایه های این نما، کاشیی هایی به رنگ سبز-آبی است که با یک الگوی تکراری و مشخص، به یک مرکز نهایی رسیده اند.

 

 

 

موزاییک کاری دوره بیزانس در کف کلیسا

 

3

 

 

 

این تصویر نیز مجددا یک موزاییک کاری کلاسیک را به نمایش می گذارد.
این کف مربوط به یک کلیسای باستانی در شهر پترا در اردن است. در حالی که به علت از بین رفتن باف رویی و بر اثر فرسایش، رنگ موزاییک ها از بین رفته است،اما به خاطر سبک چینش بسیار زیبا و هنرمندانه این موزاییک ها، هنوز می توان به وضوح طرح اولیه این موزاییک کاری زیبا را مشاهده کرد.

 

 

 

 

 

موزاییک های بیرونی با استفاده از سنگ های طبیعی

 

4

 

 

 

ویژگی خاص استفاده از سنگ های طبیعی در موزاییک کاری این است که با این که حتی می توان این قطعات را در اندازه و رنگ های یکسان به کار برد، ولی در عین حال هر قطعه دارای بافت و طرح و رگه های رنگی خاص و منحصر به خودش است. موزاییک های سنگی جلوه ای متمایز و در عین حال یکپارچه ایجاد می کنند.

 

 

 

موزاییک کف با استفاده از کاشی های شیشه ای

 

5

 

 

 

کف های موزاییک های شیشه ای امروزه طرفداران زیادی دارند. این کف ها در سوناها، وروردی ها و موراد مختلفی استفاده می شوند. با توجه به پیشرفت های علمی و امکان ساخت شیشه های مقاوم، این نوع موزاییک ها می توانند در ابعاد نسبتا منفاوتی عرضه شوند.
این کف زیبا مربوط به موزاییک کاری یک سونا است که ترکیب رنگ زیبای آن، نمایی لوکس و بافتی متفاوت ایجاد کرده است.

 

 

 

موزاییک با طرحکفپوش چوبی

 

7

 

 

 

این کاشی های زیبا با طرح چوبی تولید می شوند و به طراحان اجازه می دهند بدون داشتن دغدغه ها و مسائل محدود کننده کفپوش های چوبی و پارکت ها، تم چوبی را با استفاده از این نوع موزاییک ها، به محیط اضافه کنند.

 

 

 

موزاییک کاری هنری با استفاده از طرح های هندسی و قطعات چوبی

 

8

 

 

 

این تصویر یک کف چوبی را نشان می دهد که در اوایل قرن ۱۸ میلادی ساخته شده است. موزاییک کاری متفاوت و استفاده از ترکیب رنگ های هوشمندانه در قطععات مجاور، حس عمق و بافت را به خوبی منتقل کرده است. الگوهای هندسی به کار رفته در این سطح، با دقت و ظرافت بسیار بالایی طراحی شده است.

 

منبع : thespruc